ewagroup

Jego świątobliwość Ojciec Święty mianował, 3 maja 2020, księdza Henryka M. Jagodzińskiego Nuncjuszem Apostolskim w Ghanie oraz Arcybiskupem tytularnym Limosano. W duchu wdzięczności Bogu za łaskę wybrania, ks. Henryk otrzymał uroczystość święceń biskupich przez posługę Arcybiskupa Jana Romeo Pawłowskiego, Delegata do Spraw Papieskich Przedstawicielstw w Bazylice Katedralnej w Kielcach, dnia 18 lipca br.
W swojej homilii arcybiskup Jan Romeo Pawłowski, nawiązując do posługi dyplomatycznej nowego nuncjusza w Ghanie, podkreślił rolę łaski w rozwoju każdego człowieka oraz znaczenie rodziny w kształtowaniu właściwych postaw. ,,Biskupie Henryku, Kościół Chrystusowy daje ci dzisiaj moc Ducha Bożego. Nie po to, żebyś się spierał i krzyczał, ale po to, żebyś leczył i pielęgnował nawet najmniejszą iskierkę wiary i nadziei”.
Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził si 1 stycznia 1969r w Małogoszczu w rodzinie Jozefa i Janiny z d. Cisło (zm. 19.09.2011), jako ostatni z trójki rodzeństwa. Posiada starszego brata Jarosława i siostrę Annę. W tym czasie, jego ojciec pracował jako kościelny w Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małogroszczu. Studiował w Wyższym Seminarium Duchowym w Kielcach, skąd na dwa lata został skierowany na studia do Francji (1990-92).
W 1995r. uzyskał tytuł Magistra Teologii na Papieskiej Akademii Telogicznej w Krakowie.
W 1997r. rozpoczął studia doktoranckie na Pontificja Universita della Santa Croce w Rzymie.
W roku 2000 odbył dwumiesięczny staz w Nuncjaturze Apostolskiej w Dakarze, w Senegalu.
1 lipca 2001r. rozpocął prace w słuzbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Jego pierwszą placówką była Nuncjatura Apostolska w Mińsku na Białorusi, gdzie pracował do 2005r.
W latach 2015-2018 pełnił funkcję radcy w Nuncjaturze Apostolskiej w Indiach i Nepalu, z siedzibą w New Delhi. Następnie 1 lipca 2018r został mianowany radcą Nuncjatury Apostolskiej w Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze i księstwie Monako, z siedzibą w Sarajewie.
„Po krańce świata” – to zawołanie z herbu arcybiskupa będzie jego duchową busolą, która mu wyznaczy kierunek przyszłej posługi misyjnej.
Ks. Arcybiskup Henryk M. Jagodziński bardzo prosi o modlitwę, aby posługę pasterska pełnił w duchu wierności Bogu, kościołowi i Ojcu Świętemu.